Co to jest API?
API, Interfejs Programowania Aplikacji (z ang. Application Programming Interface — API) to określony zestaw reguł i opisów, w jakich programy komputerowe mogą się między sobą komunikować, czyli udostępniać dane. API defininiuje w jaki sposób należy zapytać o dane oraz w jakim formacie i strukturze będą zwrócone. API jest wykorzystywane do komunikacji pomiędzy systemami, bez ingerencji człowieka. API pozwala programistom na tworzenie aplikacji i serwisów, które wykorzystują udostępniane dane. Dzięki temu możliwe jest tworzenie aplikacji, które łączą w sobie dane z różnych źródeł.
Usługa dedykowana jest: programistom, analitykom, specjalistom data science, dziennikarzom ekonomicznym, przedsiębiorcom, naukowcom, instytucjom sektora publicznego.
Dlaczego API w RAD-on?
RAD-on gromadzi, przetwarza i udostępnia dane o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce, pochodzące z zaufanych źródeł. Te źródła to:
- POL-on: system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym
- PBN: Polska Bibliografia Naukowa, baza gromadząca dane o publikacjach polskich naukowców
- ORPPD: Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych
- Inventorum: platforma łącząca naukowców z biznesem
- Nauka Polska: Baza Wiedzy o Nauce Polskiej, w tym o pracach naukowo-badawczych, rozprawach doktorskich i habilitacyjnych oraz ekspertyzach (SYNABA)
- ZSUN/OSF: Zintegrowany System Usług dla Nauki/Obsługa Strumieni Finansowania, przeznaczony do rejestrowania i obsługi wniosków składanych w konkursach NCN, NCBR i MEiN
- SEDN: System Ewaluacji Dorobku Naukowego
- SSSR: System Wspomagania Wyboru Recenzentów
- ELA: system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych
Są to duże zbiory danych, służące przede wszystkim naukowcom, studentom, przedsiębiorcom, decydentom politycznym i dziennikarzom, którzy chcą pozyskać rzetelne i aktualne informacje z obszaru nauki i szkolnictwa wyższego. Dane te mogą zostać wykorzystane przez przedsiębiorców w celu stworzenia innowacyjnych aplikacji i usług. Aby ułatwić wykorzystanie tych danych, zostały one zintegrowane i udostępnione w ramach API RAD-on. Dzięki temu, przedsiębiorca, który chciałby stworzyć aplikację wykorzystującą rzetelne dane np. o projektach naukowych, może skorzystać z odpowiedniej usługi API RAD-on – zapewni ona ujednolicony interfejs dostępu do danych o projektach z wielu systemów źródłowych RAD-on (np. POL-on, Nauka Polska, Inventorum) -bez konieczności pobierania danych z wielu rożnych źródeł. Taka automatyzacja znacznie ułatwia pobranie i dalsze wykorzystanie danych.