Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Czym jest RAD-on?

System RAD-on jest częścią Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym, największego pod względem zakresu zbieranych danych systemu publicznego w Polsce, który pomaga resortowi nauki i innym agendom państwowym kształtować politykę naukową. RAD-on to źródło raportów, analiz i danych o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce, pochodzących z zaufanych źródeł.

Źródła danych

  • POL-on system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym
  • PBN Polska Bibliografia Naukowa, baza gromadząca dane o publikacjach polskich naukowców
  • ORPPD Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych
  • Inventorum platforma łącząca naukowców z biznesem
  • Nauka Polska Baza Wiedzy o Nauce Polskiej, w tym o pracach naukowo-badawczych, rozprawach doktorskich i habilitacyjnych oraz ekspertyzach (SYNABA)
  • ZSUN/OSF Zintegrowany System Usług dla Nauki/Obsługa Strumieni Finansowania, przeznaczony do rejestrowania i obsługi wniosków składanych w konkursach NCN, NCBR i MNiSW
  • SEDN System Ewaluacji Dorobku Naukowego aplikacja ekosystemu POL-on
  • ELA system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych

Partnerstwo Ministerstwa i OPI PIB

RAD-on powstał w partnerstwie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym (OPI PIB) w ramach projektu „ZSUN II. Zintegrowany System Usług dla Nauki. Etap II”. Złożony z analityków, programistów i naukowców zespół OPI PIB stworzył wszystkie wymienione systemy informatyczne. Na ich tle RAD-on wyróżnia się jako kompleksowe narzędzie analityczne, oferujące wgląd w duże zbiory danych o szkolnictwie wyższym i nauce.

Odbiorcy

System RAD-on służyć ma przede wszystkim naukowcom, studentom, przedsiębiorcom, decydentom politycznym i dziennikarzom, którzy chcą pozyskać rzetelne i aktualne informacje o instytucjach naukowych i prowadzonych przez nie badaniach.

Usługi i funkcjonalności

Raporty

Interaktywne raporty o uczelniach, studentach, absolwentach i kadrze akademickiej, a także badaniach prowadzonych w Polsce i na świecie. Mogą służyć jako jedno z narzędzi kreowania polityki opartej na dowodach.

Użytkownik ma możliwość tworzenia własnych zestawień danych i analiz. Raporty mają formę wykresów, map i innych wizualizacji, z możliwością filtrowania wyników według wybranych kryteriów. Dzięki temu użytkownicy szybko dotrą do interesujących ich informacji. Uszyty na miarę raport można wykorzystać, pobierając dane w różnych formatach oraz wykorzystując samodzielnie opracowane wizualizacje.

Analizy

Rzetelnie opracowane zagadnienia z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego, zawierające rozbudowane komentarze.

Opracowane przez ekspertów naukowych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego analizy dotyczące różnych aspektów funkcjonowania sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Dane pochodzą z systemu POL-on oraz z innych systemów źródłowych systemu RAD-on. Analizy są udostępniane jako możliwe do pobrania publikacje.

Dane

Baza wiedzy o instytucjach naukowych, działalności naukowej i artystycznej, pracownikach akademickich oraz postępowaniach awansowych w nauce przyda się wszystkim chcącym pozyskać aktualne informacje o aktywności sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Dane pochodzą z systemów źródłowych systemu RAD-on. Można je przeglądać, korzystając z filtrów, a także pobierać w formacie PDF lub CSV.

Konto użytkownika

Użytkownicy, których dane gromadzone są w systemie RAD-on i jego systemach źródłowych, mogą je przeglądać, aktualizować i weryfikować. Aby uzyskać dostęp do swoich danych, należy zalogować się do systemu za pomocą login.gov.pl (np. przy użyciu Profilu zaufanego).

API

Specjalnie zaprojektowany ujednolicony interfejs programistyczny umożliwia wolny dostęp do zasobów RAD-onu. Dzięki temu użytkownicy mogą budować własne rozwiązania i aplikacje wymagające dostępu do danych z zakresu szkolnictwa wyższego

Wyszukiwarka

Dostęp do danych odbywa się przez wyszukiwarkę, za pomocą której użytkownik może przeszukiwać dane udostępnione w ramach wszystkich sekcji Bazy wiedzy, tj.:

Użytkownik może też skorzystać z wyszukiwarek udostępnionych dla każdej z sekcji (np. przeszukiwać wyłącznie sekcję Raporty).

Wyszukiwarka działa w sposób otwarty. Nie ma konieczności zakładania konta i logowania.